Filtrele


Kategoriler
Marka Filtrele
Yayınevi Filtrele
Yazar Filtrele
Fiyat Filtrele
Jose Saramago

Jose Saramago

Jose Saramago kimdir? Jose Saramago1998 yılında Nobel Edebiyat Ödülü‘nün sahibi usta edebiyat yazarıdır.

Jose Saramago16 Kasım 1922 tarihinde Portekiz’in Lizbon kentinin kuzeyinde küçük bir köy olan Azinhaga‘da dünyaya gözlerini açmıştır. Tam adı Jose de Sousa Saramago‘dur. Yoksul köylü bir ailenin oğlu olarak büyüyen Saramago, öğrenimini ailesi ile beraber taşınmış olduğu Lizbon‘da görmüştür. Öğrenimi esnasında kırsal bölgelerde çalışmıştır. Ekonomik sorunlarından ötürü okulu yarıda bırakmıştır. Makinistlik eğitiminin yanı sıra çevirmenlik, editörlük, redaktörlük ve teknik ressamlık gibi pek çok farklı işte çalışmıştır.

Jose Saramago, bir yayınevinde üretim departmanı ve yayın hazırlığı biriminde çalışmıştır. Lisboa ve Diariogazetelerinde kültür editörü olarak görev almış ve siyasi yorumlar yazmıştır. Portekiz Yazarlar Birliğinin yönetim kurulunda görev almıştır. 1976 yılından itibaren kendisini tamamı ile kitaplara ermiştir.

İlk romanı “Günah Ülkesi” 1947 yılında yayımlanmıştır. İlk kitabının ardından uzun süre roman yayınlamamıştır. Düz yazılarında virgül ve noktanın dışında herhangi noktalama işareti kullanmamıştır. Biçeminde ise muzip bir tavır hissedilmektedir. Bu da onu diğer yazarlardan ayıran yegane özellik olarak göze çarpmaktadır.

1966 yılında “Muhtemel Şiirler” kitabı ile edebiyatı ile edebiyata geri dönüş yapan yazar “Ricardo Reis’in Öldüğü Yıl” adlı romanında Avrupa‘da günden güne artan faşizme karşı bir eleştiri niteliği taşımaktadır.

1991 yılında yayımlanan “İsa’ya Göre İncil” adlı kitabında ise Tanrı ve Şeytanı ters yüz ederek kilisenin onu aforoz etmesine neden olmuştur. 1995 yılında en büyük romanlarından birisi olarak addedilen “Körlük” kitabı piyasaya çıkmıştır. Bu kitabında ne mekanların ne de kahramanların yeri belli değildir. Okuyucuyu tamamı ile körlükle baş başa bırakmak niyetindedir. İnsanların maddi körlüğün özelinde nasıl manevi körlük yaşıyor olduklarını ortaya koymuştur. Ayrıca bu nadide eseri sinemaya da uyarlanmıştır. Yazarın denemelerinin ve romanlarının yanı sura oyun kitapları ve iki şiir kitabı bulunmaktadır.

Jose Saramago, 1998 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi olmuştur. 1998 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Jose Saramago, ödülü kazandığını öğrendiği esnada Frankfurt Kitap Fuarı‘ndan ayrılmış havaalanına doğru yol almaktaydı. Ödülün sahibi olduğunu öğrenince tekrar fuara davet edilen Jose Saramago yetkililere vermiş olduğu şu yanıtla tarihe geçmiştir: “bırakın karıma gideyim!”

Jose Saramago’nun biçemi dikkate değerdir. Düz yazılarında virgül ve noktanın dışında herhangi noktalama işareti kullanmaz. Anlatım dili de oldukça muzip olan Jose Saramago’nun bu özelliği sayesinde okuyucu kendisini romana ve yazara çok daha bağlı hissetmektedir.

Jose Saramago, 18 Haziran 2010 tarihinde İspanya‘ya bağlı Kanarya Adaları‘nda Tias, Lanzarote‘deki evinde 88 yaşında yaşama gözlerini yummuştur.

Liste

Sonuç Bulunamadı!

Farklı kriterler ile tekrar arama yapabilir ya da bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın